Iščite po prispevkih
V okviru Društva študentov medicine Slovenije je nastal javni zdravstveni projekt z naslovom »Misli na srce«. Njihovo poslanstvo je ozavestiti ljudi o boleznih srca in ožilja in jih motivirati za zdrav način življenja. To skušajo doseči z raznimi aktivnostmi, ki so namenjene različnim starostnim skupinam. Organizirajo tek »Srce, moja skrb« v Tivoliju v Ljubljani, skozi celo leto organizirajo različne preventivne delavnice srčno-žilnih bolezni v srednjih šolah in sadne dneve na Medicinski fakulteti. Vsako leto v aprilu, mesecu sociale in zdravstva, skupaj s Študentsko organizacijo Univerze v Ljubljani (ŠOU) organizirajo v parku Tivoli že tradicionalni tek »Srce, moja skrb«. Letos je potekal 16. aprila. Na teku se je zbralo____ tekačev. Udeleženci so lahko glede na svoje sposobnosti izbirali med tremi, različno dolgimi progami: 2 km, 4 km, 10 km. Vsak obiskovalec je lahko brezplačno izmeril svoj holesterol in sladkor v krvi ter krvni tlak. Tekačem je bil omogočen tudi test tekaške obutve. Med spremljajočimi dejavnostmi teka je potekala tudi akcija ozaveščanja o srčno-žilnih boleznih in tečaj oživljanja, ki ga vodi projekt »Za življenje«, ki prav tako poteka v okviru DŠMS. Projekt »Za življenje« med drugim organizira brezplačne obnovitvene tečaje prve pomoči, namenjene širši javnosti. Cilj tako organiziranega teka je bil ozavestiti in spodbuditi ljudi, da bi začeli razmišljati o aktivnem načinu življenja. Uživanje manj slane in manj mastne hrane, opustitev kajenja, omejitev uživanja alkohola in vsakodnevna redna telesna aktivnost pripomorejo k preprečevanju srčno-žilnih bolezni.
Organizatorji menijo, da lahko tečemo kjerkoli in kadarkoli. Tek je med najcenejšimi športi, saj ne zahteva prevelikih izdatkov. Zanj rabimo le lahka oblačila, tekaške copate in dobro voljo. Že pol ure teka dnevno pomembno prispeva k preprečevanju srčno-žilnih bolezni, saj z njim lažje obvladujemo vsakodnevni stres.
Tivolskega teka se je udeležilo tudi precej obiskovalcev, ki niso tekli, so pa glasno spodbujali tekače, si izmerili holesterol in krvni tlak ter obnovili svoje znanje o temeljnih postopkih oživljanja. Odzivi so bili pozitivni. Ljudje so bili navdušeni nad brezplačnimi meritvami, dobro organiziranim tekom in pozitivnim vzdušjem.
Katja Prunk, ki aktivno sodeluje v omenjenem projektu, pravi, da niti študentje medicine ne živijo zdravo. Zato so začeli na fakulteti z organizacijo »Sadnih dni«. Tako želijo študente motivirati za zdrav način življenja. Dvakrat mesečno postavijo na fakulteti stojnico z jabolki, s katerimi si študentje postrežejo za malico. To pobudo so študentje sprejeli z navdušenjem. Z veseljem vzamejo jabolko ter poskrbijo za zdravo malico.
Ozavestiti pa želijo tudi mladino na srednjih šolah. Zato so v sodelovanju s strokovnjaki s pedagoškega področja oblikovali preventivne delavnice srčno-žilnih bolezni, ki jih bodo izvajali v drugih letnikih srednjih šol. Z dijaki se bodo pogovarjali o dejavnikih tveganja in se osredotočili na zdrav življenjski slog. Verjamejo, da lahko z interaktivnim pristopom naučijo mlade skrbeti za svoje zdravje, saj jim pomaga dejstvo, da so skoraj vrstniki. Vsi izvajalci delavnic pa so tudi ustrezno šolani v medvrstniškem izobraževanju.
Vsakega od nas vabijo, da pomisli na svoje srce in primerno poskrbi zanj!